30.09.2018 tarihinde Excel bölümüne Dış Verilerle çalışmak sayfası eklenmiştir

04.08.2018 tarihinde VBA bölümüne ObjelerDünyası sayfası eklenmiştir

25.07.2018 tarihinde VBA bölümüne Outlook programlama sayfası eklenmiştir

13.07.2018 tarihinde VBA bölümüne Formlar-Kontroller sayfası eklenmiştir

25.05.2018 Hosting şirketi dğeiştirmekten kaynaklı bir hata nedeniyle Excelent add-ini indirirken hata alınmaktaydı. Bu hata düzeltilmiştir. İki ayrı download alternatifi sunulmuştur. Kurumunuzun BT politikalarının veya şahsi PC’nizdeki güvenlik ayarlarının izin vermesi durumunda yöntemlerden biriyle kurulum yapabilmelisiniz. Bi sorun olursa bana iletebilirseniz sevinirim.

Excel Giriş 5

Ribbon

2007 versiyonuyla hayatımıza giren Ribbonla ilgili olarak söyleyebileceğim iki konu var. Biri Ribbon'un özelliştirilmesi, diğeri de Quick Access Toolbar.

Ribbonun özelleştirilmesi

Ribbonu özellştirmenin üç tür yolu vardır. Bunu ya, sağ tıklayıp Custom Group ekleyerek yapabilirsiniz, ya VSTO ile ya da XML tabanlı Custom UI Editorü ile.

Bu sitede Custom UI Editor detayına girilmeyecek, VSTO konusuna yan menüden detaylıca bakabilirsiniz. Bu sayfada sadece Custom Tab/Group'tan bahsedeceğim.

Öncelikle neden Custom Tab/Group ihtiyacımız olur sorusunun cevabını bulalım. Diyelim ki, Excelin yerleşik menülerinin çoğunu kullanmıyorsunuz ve çok sık kullandığınız bazı butonlar var, bunları bir yerde gruplamak isteyebilirsiniz. Mesela sadece formatingle ilgili butonları tek bir grupta, data işleriyle ilgili butonları başka bir grupta toplamak isteyebilirsiniz. Gelin şimdi bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

  • Ribbon'a sağ tıklayıp Customize Ribbon diyin
  • New Tab diyin, ve Rename diyerek sekmenin adını değiştirin
  • New Group diyin, ve Rename diyerek grubun adını değiştirin
  • İhtiyaç duymadığınız menüleri kaldırın(Home ve Data)
Ribbon

Bütün bu adımlardan sonra yeni menümüz aşağıdaki gibi olacaktır

Ribbon Özel

Ribbona veya aşağıdaki QAT'ye makro düğmesi atama hakkında bilgi için buraya tıklayınız.

Quick Access Toolbar(QAT)

QAT ise Ribbonda menüler arasında dolaşmakla uğraşmak yerine istediğiniz araca hızlıca ulaşmanızı sağlar. Buraya en sık kullandığınız yerel araçları koyabileceğiniz gibi makro atadığınız düğmeleri de koyabilirsiniz.

Aşağıda, benim iş bilgisayarımda kullandığım QAT'ı görebilirsiniz.

QAT

YORUMLAR