Yeni eklenen ve/veya güncellenen sayfaları görmek için buraya tklayınız

Neden İleri Excel öğrenmelisiniz

Günümüz iş hayatında insanların birçoğunun muzdarip olduğu bir hastalık var. Bunun teşhisi geçen yüzyılda kondu aslında: Öğrenilmiş çaresizlik.

Evet, çoğu kişi, sizi bu sayfaya getiren linkteki resmin üstünde yazdığı gibi "dişi ağrıyor ama diş hekimi diye birşeyin var olduğunu bilmiyor" durumunda. O yüzden üstteki resimdeki gibi eziyetlere katlanıyor.

Hiçbiri bu eziyetten memnun olmadığı halde çok az bir kısmı diş ağrısının çaresi var mıdır diye arayışa giriyor. (Bir zamanlar aracında KGS olup ama vakit ayırıp da bi OGS cihazı almayan, o yüzden dakikalarca gişelerde bekleyenler de başka bir benzetme olabilir). Neden?

Neden, hayatınızı kolaylaştıracak şeyleri öğrenmek için biraz vakit ayırıp kendinizi biraz zora sokmuyorsunuz?

Kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyin. Hergün 15 dk'da yaptığınız işi öğrenmek için 1 saat ayırın, sonra herün 1 dk'da yapın.

Kendinize yatırım yapın. Ufkunuzu genişletecek araçları ve formülleri kullanmayı öğrenin.

Diş hekimine gidin. Onlar gerçekten varlar.

Neden Makro öğrenmelisiniz?

Bence bugün iyi bir MIS'çinin, Bütçecinin v.s makro bilmemesi düşünülemez, kabul de edilemez. Ve yine bence İnsan Kaynakları ekipleri bu tür departmanlara personel alımı yaparken mutlaka bu önşartı sağlayan adaylar arasından seçim yapmalılar. "Ne var ki ben makrolar olmadan da işimi çok iyi yapıyorum" diyebilirsiniz. Evet, şimdiye kadarki en güçlü balta kullanan kişi olabilirsiniz, ama ben size elektrikli testereden bahsediyorum. Tornavidayı en hızlı çeviren adam ünvanınız bile olabilir, ama bi de şarjlı matkapı deneyin. O yüzden ne yapın edin makroları mutlaka ama mutlaka öğrenin derim.

Peki neden VBA?

  • İşinizle ilgili yeni bir şeyler öğrenmelisiniz, çünkü rakipleriniz öğreniyor.
  • Sizi farklı kılacak birşey öğrenin, sizi vazgeçilmez yapacak olan birşey. Bir zamanlar işyerinde "yangından öncelikli kurtarılacaklar" listesinin en başında benim adımın yazdığını söylersem abartmış sayılmam :)
  • Başkalarının zorluk olarak gördüğü şeyleri siz fırsat olarak görün.
  • Herkesin imkansız diye düşündüğü konularda "yarına hazır olur" diyerek onları şaşırtın.
  • Bazı dağcılar "tepeye çıkmak için" tırmanırlarmış, bazıları ise yaptıkları şeyle o kadar bütünleşmişler, bu işi o kadar çok severlermiş ki "tırmanmak için" tepeye çıkarlarmış. Bu hale 'akış' hali denirmiş. Sporcularda, sanatçılarda, santranç oyuncularında ve Excelde makro yazanlarda(!) sıklıkla görülen bir halmiş. Kodlama yapmak zevklidir, kendinizi bu zevkten mahrum bırakmayın.
  • Öğrenimi kolaydır. Makro kaydedici ise ekstra kolaylık sağlar.
  • Zaman yönetiminin en alasıdır Makro öğrenmek. Zamandan tasarrufla onu en etkin şekilde kullanın.
  • Maliyetlerin düşürülmeye çalışıldığı günümüz dünyasında birkaç kişilik iş gücüne bedel olacak bir performans göstererek kurumunuzun bu amacına hizmet edin.
  • Özetle; iş dünyasında imaj her şeydir. Vasat olmayın; Makro öğrenin, Efsane olun.
  • Daha somut nedenler ve makrolarla ne yapabilriniz bunları görmek için VBA'ya giriş sayfasına bir bakın.

YORUMLAR