Yeni eklenen ve/veya güncellenen sayfaları görmek için buraya tklayınız

Excelent

Excelent'ın tohumları halen çalışmakta olduğum bankaya ilk başladığım günlerde ekilmiş oldu. Koçing yapmaya yeni başlamıştım ki, sık sık şubelerle toplu listeler paylaşma ihtiyacı oluyordu. Bunun için raporlama tool'undan temin ettiğim raporu önce şubelere bölmem ve bunları da ilgili şubelere atmam gerekiyordu. Bu oldukça zahmetli bir iş olacağı için öncelikle bölme makrosunu yazdım. Daha sonra otomatik mail gönderme makrosunu.

Ayrıca, sık sık şube kodundan vlookup yaparak adını, bağlı olduğu bölgesini v.s getirmem gerekiyordu. 1 sn 1sn'dir mottosuyla hareket ettiğim o günlerde hemen bunların da makrosunu yazdım. Tabi ilk etapta bütün bunlar personal.xls(sonradan personal.xlsb olacak) içinde bulunuyordu.

Böyle pratik şeyler yaptığımı gören arkadaşlar, kendilerine de bu makroları kurmamı istediler. Personal.xls dosyamı paylaşmak istemediğim için bunu bir add-in haline getirdim. Sonrasında banka birkaç farklı bölümde kullanılmaya başlandı. Sınırlı olmakla birlikte bölgelerin de kullandığını biliyorum.

İnsanlar, uzun bir dönem bunu kullandılar. Sürekli yeni özellikler eklediğim için her sene, ana modül içine addin'in süresinin dolmasını ve yeni versiyonun yüklenmesini gerektiren bir kod parçacığı da eklemiştim. Her ne kadar, bu haliyle bile iş görüyor olsa da, özellikle bölgelerin bunu sınırlı özellikleriye kullanması, gerekse bazı makrolarda arka arkaya birkaç inputbox sorması gibi nedenlerle daha gelişmiş halini nasıl yaparım diye sordum kendime. Yaptığım araştırmalar sonucunda VSTO'yu keşfettim ve böylece Excel add-in'im VSTO add-in'e yani Excelent'a evrimleşmiş oldu. Arkasına .NET platformunun güçlü yapısını ve VB.NET dilinin VBA'ya göre üstün yanlarını da alarak daha esnek ve jenerik bir tool oluştu.

Umarım siz de faydasını görürsünüz.

Güle güle kullanın...

Kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.

İndirmek için tıklayınız.

YORUMLAR