Yeni eklenen ve/veya güncellenen sayfaları görmek için buraya tklayınız

Makrolar ve VBA'ya Giriş

Bu ilk bölümde makroların ne işe yaradığından ve çalışmaya başlamadan önce nasıl bir organizasyon(dosya ayarları) yapacağımızdan bahsedeceğiz. Sonrasında VBE denen geliştirme ortamını(IDE) tanıyacağız ve Makro kaydetme aracından nasıl faydalanacağımızı göreceğiz. Son olarak da makroları daha iyi anlamak için Excel Nesne Modelini yakından tanıyacağız.

Konuların öyle bir özelliği var ki, birini anlatırken henüz anlatmadığımız temel bir yapıyı o konu içinde kullanmamız gerekebilir. O an için detayını çok anlamanıza gerek yoktur, yeri gelince detaylarıyla zaten öğrenmiş olacaksınız. Mesela koşullu yapılar olan IF blokları ve döngüsel yapılar olan For-Next yapıları sık sık kullanılır. Ancak örneklerimiz daha çok Excel'in temeli olan hücreler ve hücrelerin bulunduğu sayfalar üzerinden olacağı için hücreleri anlattığımız Range nesnesini ve sayfaları anlattığımız Worksheet nesnesini bu yapılardan daha önce anlattım. Eğer ki IF ve For..Next konusunu daha öne çekseydim bu sefer Range nesnesinin nasıl işlediğini merak edecektiniz. O yüzden tercihimi bu yönde kullandım. Ancak istediğiniz zaman ilgili sayfalara gidip ara bir bilgi edinme yöntemini de kullanabilirsiniz

Şimdi hepsinden önce Makro nedirle başlayacağız. İkinci bölümde temellere ineceğiz. Üçüncü bölümde 4 temel nesneye bakacağız. Dördüncü bölümde de nihayet koşullu yapılara ve döngülere gireceğiz. Sonrası zaten orta ve ileri seviyeler olmuş olacak.

Konular
Makro Nedir
Makro Kaydetme ve VBE
Excel Nesne Modeli
Yerleşim ve Erişim
Faydali Linkler

YORUMLAR